Laboratoria Przyszłości

 

to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości Gmina Dębica otrzymała wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Wsparcie finansowe przekazano nam na podstawie złożonego wniosku przez Dyrektora szkoły oraz przez Wójta Gminy Dębica. Wypłaty środków dokonał Wojewoda po zatwierdzeniu jego rekomendacji przez Prezesa Rady Ministrów.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Latoszynie za kwotę 60 000 złotych zakupiła następujące wyposażenie:

  1. Drukarka 3D Flashforge Adventurer
  2. Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D z filamentami
  3. Mikrokontroler Arduino
  4. Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
  5. Aparat fotograficzny z funkcją kamery
  6. Statyw do aparatu i kamery
  7. Zestaw oświetleniowy
  8. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
  9. Mikroport Saramonic Blink 500
  10. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
  11. Okulary VR wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 12 sztuk ClassVR Premium
  12. Licencja - 3 lata dostęp do portalu wirtualnych lekcji
  13. Kostka VR do poruszania elementami 3D - rozszerzona rzeczywistość
  14. Laptop Acer
  15. Krzesła szkolne obrotowe TWIST – 13 szt.
  16. Laptop Acer 15,6”/Win10

 

Zapewnimy uczniom możliwości korzystania z wyposażenia w pracowni Laboratorium podczas zajęć edukacyjnych w ramach przedmiotów ogólnokształcących.

 

Klasa 3 i zajęcia z okularami ClassVR

Uczniowie klasy 3 z ogromną ciekawością i zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach z okularami ClassVR. Mogli zobaczyć w nich elementy, które poznali na lekcjach. A były to m.in. budowa oka jako narząd wzroku, rośliny wiosenne, krajobrazy świata, zwierzęta w obrazie 3D, szczególnie te, które poznali w lekturze "Doktor Dolittle i jego zwierzęta".

Galeria zdjęć

Okulary ClassVR na lekcjach biologii.

Uczniowie klas 5-8 mieli okazję skorzystać z okularów ClassVR na lekcjach biologii. Dzięki nim mogli pooglądać w wymiarze 3D m.in. budowę oka, szkielet człowieka, narządy wewnętrzne człowieka, zwierzęta, rośliny, bioróżnorodność biologiczną, strukturę DNA. Było to bardzo ciekawe urozmaicenie zajęć z biologii.

Galeria zdjęć

Okulary VR

Aby zobaczyć Wieżę Eiffla lub Wielki Mur Chiński, czy popływać z rekinami wcale nie trzeba wybierać się w podróż lub odwiedzać zoo

Takie możliwości dają nam okulary VR (wirtualna rzeczywistość) zakupione z rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie mogą zobaczyć trójwymiarowe obiekty, podróżować po świecie, poznawać historię i sztukę.

Zajęcia z okularami VR cieszą się w naszej szkole dużym zainteresowaniem, dlatego często wykorzystywane są na lekcjach w celu uatrakcyjnienia procesu nauczania.

Galeria zdjęć

Druk 3D i podróże w świecie VR

Uczniowie kl. 1-3 wzięli udział w zajęciach dotyczących obsługi i zasady działania drukarki 3D. Wspólnie z p. Moniką Mytych wybrali i wydrukowali kilka gotowych modeli 3D. Każdy z uczniów otrzymał brelok 3D z pierwszą literą swojego imienia.

Następnie uczniowie przenieśli się do wirtualnego świata za pomocą gogli VR. Mogli w jednej chwili przenieść się do największych miast świata czy zobaczyć i „pogłaskać” niedźwiedzia.

Galeria zdjęć

Świat projektowania i druku 3D

Na zajęciach dodatkowych uczniowie klas 4-6 mogli zapoznać się z grafiką trójwymiarową, tworząc ciekawe projekty 3D wykorzystujące gotowe kształty. Do tego celu posłużył im program Tinkercad, gdzie każdy uczeń stworzył swój własny model 3D.

P. Monika Mytych omówiła zasadę działania drukarki 3D oraz wspólnie z uczniami przygotowała wybrany model 3D do druku. Uczniowie mogli obserwować na bieżąco, jak drukuje się dany przedmiot. Ze względu na długi czas drukowania przedmiotów, pozostałe zaprojektowane przez dzieci projekty zostały wydrukowane i przekazane autorom prac w późniejszym czasie.

Na pamiątkę udziału w zajęciach uczniowie otrzymali breloczki z pierwszą literą swojego imienia wykonane za pomocą drukarki 3D.

Galeria zdjęć

Praca ze stacją lutowniczą

W ramach Programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy VI poznali zasadę działania stacji lutowniczej. Mogli spróbować swoich sił podczas pracy z tym urządzeniem. Poznali zasady BHP oraz możliwości zastosowania.  Lekcje z użyciem stacji lutowniczej będą kontynuowane w kolejnym semestrze.

Galeria zdjęć


Zapisano