Historia szkoły

     Najstarsze wzmianki o Latoszynie sięgają I polowy XII w., choć bez wątpienia można mówić o posiadaniu przez Latoszyn metryki dwunastowiecznej. Czym może na przestrzeni ośmiu wieków swego istnienia obok znakomitych siarczanach wód leczniczych, poszczycić się miejscowość, która dzisiaj w okolicy znana jest przede wszystkim dzięki swoim placówkom oświatowym oraz pięknemu obiektowi sportowemu. Systematyczne nauczanie dzieci w Latoszynie rozpoczęło się około 1860 roku.  
     W początkowym okresie nauka odbywała się w budynku drewnianym blisko zdroju w Łazienkach. Uczyło się w niej około 70 dzieci z Latoszyna, Podgrodzia, Gumnisk i Wolicy. Szkoła była o jednym nauczycielu, który prócz czytania, pisania i liczenia uczył elementów przyrody, geografii, historii Cesarstwa Austro-Węgier i Galicji oraz śpiewu. Pierwszym kierownikiem szkoły był pan Świadłowski. Po wybudowaniu szkoły w Gumniskach ok. 1876r. i w Podgrodziu w 1885r., pozostały tylko dzieci z Wolicy i Latoszyna.
    Na początku XXw. Wybudowano także w okolicach latoszyńskich Łazienek nowy, drewniany budynek. Przez kilkanaście lat pracował tu jako kierownik i nauczyciel pan Piotr Kwasucki. Lokalizacja budynku szkolnego była jednak niekorzystna dla dzieci z Wolicy, dlatego w roku 1922 przeniesiono budynek do środka wsi Latoszyn, blisko wspomnianej Wolicy. (Jest to ten sam budynek, który stoi naprzeciw szkoły po drugiej stronie szosy, gdzie dzisiaj mieści się przedszkole oczywiście po wielu remontach, które jednak nie naruszyły w żadnym razie jego pierwotnej bryły architektonicznej tak z zewnątrz jak i wewnątrz). Do 1927 r. szkoła była o jednym nauczycielu. Od 1928r. w szkole uczyło dwóch nauczycieli, a tuż przed wybuchem II Wojny Światowej trzech nauczycieli. Najdłużej pracowali w tym okresie pan J.Szczeklik z Pilzna, Z. Hamela z Pustyni i A. Wojton - który był jej kierownikiem. W czasie okupacji nauka odbywała się nieregularnie.
     Po wyzwoleniu, gdy ludność powróciła z wysiedlenia(przez wieś przebiegała w latach 1944-1945 linia frontu), niezwłocznie nie bacząc na ogromne wówczas trudności przystąpiono do organizacji szkoły. Kierownikiem szkoły zostaje Elżbieta Grych a nauczycielami byli A.Wojdon i M. Wojdon. Do szkoły uczęszczało 159 uczniów w czterech oddziałach szkolnych i ten stopień organizacji szkoły został utrzymany przez następny rok ze 177 uczniami. W 1947 roku kierownikiem szkoły zostaje p. Władysław Grych i przez kolejne dwa lata w szkole jest pięć oddziałów, a następnie w roku 1949/1950 klasa szósta. W tym czasie szkołą kierował p. K.Czarnecki.

     Począwszy od roku szkolnego 1950/1951 szkoła w Latoszynie staje się pełną siedmioklasową szkołą podstawową. Warunki w tej szkole były bardzo ciężkie z uwagi na to, że budynek szkolny był za mały dla potrzeb uczniów. Nauka odbywała się na dwie a nawet trzy zmiany.
     W 1945 roku dyrektorem szkoły zostaje p. Tadeusz Jargas (jest dyrektorem szkoły nieprzerwanie do 1982roku). W tym też czasie zrodziła się myśl budowy nowej szkoły. Dobre tempo pracy i ofiarność ludności przyczyniły się do tego, że 11 lutego 1957 roku szkoła o czterech salach lekcyjnych została oddana do użytku.
     Szybko okazało się jednak, że nowy budynek jest za mały i zaczęto planować rozbudowę szkoły. Nowe skrzydło szkoły zostaje oddane do użytku 4 września 1967 roku. Rozbudowana szkoła poprawiła warunki pracy uczniów i nauczycieli, jednak nie na długo. W tym czasie następuje silny wzrost budownictwa indywidualnego na terenie Kępa-Ogrody, Wolica II, terenów leżących bardzo blisko szkoły, a co za tym idzie napływ coraz większej ilości uczniów. Trzeba tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie tylko położenie decydowało o dużej liczbie chętnych z terenu miasta, ale także wysoki poziom nauczania w szkole w Latoszynie. Od roku 1989 liczba uczniów z terenu miasta stanowi regularnie ok. 2/3 ogólnej liczby uczniów uczęszczających do tej szkoły.
     W latach 1990-2000 baza szkoły w Latoszynie została w znaczący sposób rozbudowana. Z inicjatywy powołanego 16 maja 1990r. Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w skład którego weszli : Gorazd Krystyna – dyrektor szkoły, Pysz Bolesław, Górzan Bolesław, Wrona Tadeusz, Starkiewicz Zdzisław, Bizoń Adam, Skóra Marian, Zaborowska Czesława, Niemiec Maria, w latach 1990-1994 budynek szkoły został poddany rozbudowie i gruntownej modernizacji. W wyniku modernizacji uzyskano dodatkową powierzchnię 352 m kw. W tym 4 sale lekcyjne, gabinet lekarski, gabinet dyrektora szkoły, mieszkanie służbowe, kotłownię wraz z zapleczem socjalnym dla pracowników obsługi, 2 pomieszczenia na szatnię szkolną, 3 pomieszczenia na sanitariaty. Ponadto w tym czasie wykonano ogrodzenie szkoły od strony drogi, położono kolorową elewację na budynku, założono na całym obiekcie parkiety i uzupełniono posadzki. Całkowicie wymieniono instalację elektryczną, wykonano instalację co. , częściowo wymieniono stolarkę okienną. Rozbudowa i modernizacja finansowana była przez Kuratorium Oświaty i przez Gminę Dębica. 
     Oczywiście w zdecydowany sposób poprawiono zaopatrzenie obiektu szkoły w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Obiekt został zradiofonizowany. Było rzeczą naturalną , że na tym nie można było poprzestać. Baza szkoły nadal była poszerzana i ulepszana. Dlatego zagospodarowano teren przed szkołą: posiano trawę, posadzono nowe drzewa, wykonano ozdobne ogrodzenie, wybetonowano plac przed magazynem na opał, wydzielono i utwardzono parking , oddano do użytku uczniów szkolne szatnie. Obiekt szkoły wyposażono w alarm z monitoringiem.
     Niezwłocznie, już w rok po zakończeniu budowy zostały rozpoczęte przez w/w komitet starania o budowę sali gimnastycznej największego wówczas tego typu obiektu w Gminie Dębica. Trzeba dodać, że dzieło budowy rozpoczęto dzięki wydatnemu udziałowi społeczności Sołectwa Latoszyn. 3 grudnia 1998 roku przekazano plac budowy sali gimnastycznej do dalszych prac budowlanych, które ruszyły na wiosnę 1999 roku i trwały do końca grudnia 2000 roku. Sala gimnastyczna została oddana do użytku w kwietniu 2001 roku.
     Od roku szkolnego 2003/2004 w Gminie Dębica została zmieniona struktura sieci placówek oświatowych. W wyniku połączenia Publicznego Przedszkola, Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum powstał Zespół Szkół w Latoszynie.

Galeria zdjęć


Zapisano